Prerušovaný pôst

11.08.2023
TRE - časovo obmedzené jedenie

alebo Intermittent fasting

Prerušované pôsty. Bojíš sa hladu? Skús  to s najskôr s režimom 12/12!

Už si o tom určite čítala, o benefitoch fastingu už sa šteboce celkom dlho. Ja aktuálne s touto tematikou "koketujem a skúšam na sebe" a musím povedať, že sa mi to páči.

Pokiaľ sa už dlhšie rozhoduješ, či časovo obmedzené jedenie - TIME RESTRICTED EATING - TRE je to pravé pre Teba a máš obavy, či náhodou nebudeš hladná, vyskúšaj pôst v takomto miernejšom prevedení, začni s jednoduchým režimom 12/12.

 Podľa výskumov žiaľ väčšina populácie je až 15 hodín denne, je dokázané, že rovnaké množstvo jedla, ktoré jedli ľudia v bežných 15 hodnových intervaloch a naopak v 12 hodinových oknách malo za následok to, že kontrolná skupina v 12 hodinovom okne z rovnakého množstva jedla nepriberala, dokonca! ak sa okno pôstu zvýšilo na 16 hodín, kontrolná skupina zaznamenala úbytok na váhe o 10% percent..

Dajme nášmu telu aj psychike možnosť zvyknúť si na nový spôsob stravovania, a prebuďme v tele náš cirkadiánny kód, ktorý je kľúčom k pevnému zdraviu - fyzickému aj psychickému. O tejto téme píšem celý článok TU


Čo to teda znamená?

Je dôležité hlavne kedy jeme ?

Predstav si Tvoje telo ako smenového pracovníka, rovnako tak ja naše orgány a teda aj trávenie pracuje na smeny. Pokiaľ jeme veľmi často a v nesprávnom čase napríklad neskoro večer vtedy, keď je prevádzka "zatvorená" naše trávenie vtedy regeneruje, nepracuje! To znamená, že jedlo čaká na strávenie, až keď sa "prevádzka otvorí", to samozrejme ovplyvňuje kvalitu Tvojho spánku, ale aj to, či bude Tvoje trávenie ráno pripravené na novú smenu, alebo bude doháňat nespracované resty predošlého dňa a teda ROZHODNE NEBUDE fungovať správne, nestíha, vzniká reflux, nadúvanie, priberanie, zápal v tele a iné ...

Okrem toho, čo a koľko jeme, je teda dôležité hlavne to KEDY JEME !!! 

Naše trávenie dokáže fungovať približne 12 hodín, ďalsích 12 potrebuje na regeneráciu. svoje trvávenie štartuješ prvým sústom dňa, a končíš posledným, potom nastáva proces obnovy, regenerácie, produkcia nových prospešných črevných baktérií. 

V praxi: Je to jednoduché! 12 hodin držíš pôst a v ďalších 12 hodinách ješ.

Tzn napríklad, začínaš svoj deň raňajkami o 8 ráno, posledné jedlo zješ najneskôr do 20:00, následne už nekonzumuješ nič, piješ len vodu. Týmto spôsobom sa vyhneš ďobkaniu orieškov, chipsov aj poháru vínka... pozor aj ranná káva na lačno už je signál a spúšťač pre trávenie, keďže káva je stimulant.

Mne sa podarilo schudnúť od marca cca 6 kilov, určite aj vďaka silovému tréningu v posilke, ktorý som zaradila, ale myslím, že môžem potvrdiť aj to, že pôstovanie mi k tomu pomohlo tiež.

Prečo to skúsiť ?

Už po 10–12 hodinách od konzumácie Tvojho posledného jedla dochádza k vyčerpaniu zásob  tzv. glykogénu, čo je forma uloženého cukru v tele. Následne Tvoje telo začne spaľovať začne  využívať uložený tuk ako zdroj energie, a to je práve veľmi žiadúce napríklad pri chudnutí, redukcii nadváhy.

Ak sa ti podarí počas pár týždňov zvládnuť režim 12/12 a a zistíš, že Ti to nerobí problém a naopak Ti to vyhovuje, postupne môžeš predlžovať dĺžku pôstu na 14 a potom na 16 hodín. Ja si posledný mesiac dokonca zaraďujem vždy v podelok 24 hodinové pôsty (hodí sa to po víkende, keď častejšie ubiehame z bežného režimu - obzvlášť v lete ) Musím povedať, že aj počas 24 hodinového pôstu sa cítim super, aj keď ten prvý pôst nebol vôbec ľahký :-), veľký vplyv vidím napr v koncentrácii a sústredení, ale aj v mojom spánku...

A keď hneď neprejdeš na dlhší interval, nevadí! Aj tak Tvoje telo získava benefity, ktoré preušované hladovanie prináša. 6 týždňov je však minimálna doba na to, aby sa telo adaptovalo a videla si výsledký. Nie je to zázrak na počkanie však? ale pozri sa dozadu ako dlho Tvoje telo fungovalo bez režimu a nepravidelne, potrebuje teda dosť času aj  na synchronizáciu svojich hodín.

Vždy počúvaj svoje telo!

Pozor! Ako pri všetkom platí !, že rozhodujúce je ako sa cítiš pri pôstovaní TY, pretože nemusí vždy byť pre každého  a napríklad v tomto štádiu života pre Teba nemusí byť pôst prospešný, alebo vhodný.

No a samozrejme pozor !

Nie je jedno,  čo ješ v priebehu svojho okna pre jedlo. Jedlo je palivo, nie Tvoj nepriateľ a preto by Tvoja strava mala byť samozrejme vyvážená a zdravá, mala by obsahovať dostatok makro a mikroživín, kvalitnej zeleniny, kvalitných tukov, bielkovín aj sacharidov.


Benefity dodržiavania prerušovaného pôstu 


  • zlepšuje hladinu inzulínu a inzulínovú senzitivitu.
  • pomáha telu použiť a spalovať tuk ako efektívny zdroj energie.
  • pomáha telu použiť a spalovať tuk ako efektívny zdroj energie.
  • zvyšuje duševnú jasnosť
  • zlepšuje kreativitu, pozornosť, sústredenie
  • znižuje  zápal v tele.
  • znižuje krvný tlak.
  • znižuje hladiny cholesterolu
  • pomáha predchádzať a dokonca zvrátiť diabetes 2. typu
  • zlepšuje funkcie pankreasu
  • zvyšuje mitochondriálnu energetickú efektivitu, ktorá napr. spomaľuje starnutie 
  • zvyšuje schopnosť odolávať stresu, chorobám 
  • pomáha zvyšovať testosterón a svalovú hmotu
  • pôst revitalizuje pohlavné a endokrinné žľazy
  • normalizuje správnu produkciu hormónov

Pre koho nie je vhodný pôst ! 

Kontraindikácie pôstu sú:

  • anémia;
  • osteoporóza;
  • kachexia (podvýživa);
  • diabetes mellitus 1. typu;
  • onkologické ochorenia;
  • akútne vírusové ochorenia (chrípka, koronavírusová infekcia);
  • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu (gastritída, peptický vred, cholecystitída);
  • krvácanie.

Ak chceš vedieť do podrobna viac o tejto téme určite si objednaj knihu Cirkadiánny kód od Satchin Panda PhD.

Skvelým pomocníkom a sprievodcom pôstami, či zdravými receptami, ktoré potrebuješ pri chudnutí je aj tento Restart web na ich instagrame nájdete kopec skvelých videoreceptov