Otužovanie cool trend ?
WIM HOF METHOD
často počúvam : "no jasné zase len cool názov pre niečo, čo tu je dlhé roky a nikto okolo toho toľko nemachroval. Teraz všetci postujú fotky z ľadu akože supééér ale otužovanie tu bolo vždy!"
No áno, je to naozaj trend, ale za mňa je to jeden z tých pozitívnych trendov, ktoré výrazne k lepšiemu ovplyvňujú našu imunitu, takže prečo nie, ak vieme ako na to.
Wim hof method vs. klasické otužovanie
oproti klasickému otužovaniu sa metóda opiera o 4 základné piliére.
(dych, meditácia . mindset, chlad, fyzické cvičenie )
V klasickom otužovaní sa v podstate celý rok otužilci pripravujú na to, aby potom v zime vydržali vo vode čo najdlhšie.
Toto nie je cieľom WHM, je totiž dokázané, že všetky benefity z otužovania telo získa za prvé dve minúty, teda v metóde WHM nie je cieľom vydržať, čo najdlhšie, ale cieľom je byť vo vo vode tak dlho ako moje telo naozaj chce, vnímať svoje telo, jeho signály. Teda bez ega bez merania času, teploty..
V metóde WHM sa viac menej nepoužívajú žiadne "pomôcky" a skratky, ako sú rukavice, neoprénové topánky atd. Telo je múdre , dáva nám totiž jasný signál, kedy ísť von z vody a to práve cez periférie - končeky prstov na rukách a nohách. Takže ak hovorím za seba, tu vidím trochu rozdiel. S otužilcami sa na vode pár krát stretneme, prvá otázka často býva "ako dlho" sme boli :-) Nevieme ... väčšinou fakt nevieme. Má to byť o pocite, nie o egu, o pretekoch, o súťažení...
Je otužovanie pre každého ?
Veľa krát počúvam, že mi ľudia hovoria, že otužovanie nie je pre nich, že mali problémy s krížami, močovými cestami keď sa otužovali atd atd.
Áno to je ono ! väčšinou mi povedia, že chodili do vody 4x týždennne ! uff, a to je presne ono! Keď to preháňaš, príde únava nadobličiek, bolesti, strata energie. Treba si uvedomiť, že pre telo je každý ponor- hermetický stres - obrovský výdaj energie !
To čo rozhoduje o tom či otužovanie bude pre Teba liek či jed - je dávka ! ako pri všetkom platí - všetko s mierou !
Byť informovaný !
Dôležité je mať informácie, predtým než začneš.
Niekomu pomáha začať postupne cyklickými sprchami, striedať teplé sprchy so studenými, niekto to rovno skúsi v jazere, oboje je v poriadku ak je v súlade s tým čo cítiš a potrebuješ práve Ty.
O chvíľu to bude rok, čo aktívne otužujem a môžem povedať, že som si na sebe pár zmien všimla. V prvom rade je to psychická odolnosť, zisťujem, že sa nenechávam tak uniesť stresovými situáciami, lepšie zvládam ťažké situácie a som kľudnejšia. Z fyzického hľadiska bola som chorá len 1 x v januári minulého roku, moja pokožka na tele je pevnejšia, som viac imúnna voči chladu, tzn v zime sa nemusím toľko obliekať, v zime mi nemrznú končeky prstov, s tým som mávala problémy. Okrem iného, tento opakovaný výstup z komfortnej zóny je veľmi dobrým tréningom do akýchkoľvek životných situácií, lebo práve mimo komfortu sa stávame odolnejšími.
A čo vy ? ako ste na tom s chladom ? Priatelíte sa s ním ?
.....alebo máte v hlave klasické mýty ako : "obleč sa prechladneš, obuj si papuče, budeš chorá, nechoď do studenej vody, dostaneš vlka."