prečo cvičiť mobilitu?

04.11.2020

Telo a myseľ nie sú oddelené sú jedno !

(kompenzačné - body and mind lekcie - pilates. joga, stretching, mobilita )

Kedysi som absolútne nemala v obľube pomalé lekcie, prišlo mi to nudné, nezáživné, priveľa času na premýšľanie. Preferovala som dynamické formy, tanečné lekcie, výbušné silové hodiny. 

Časom, no možno to bude aj vekom :-) som začala cítiť potrebu trochu spomaliť, skľudniť telo, ale hlavne skrotiť hlavu a myšlienky v nej. To, že moja hlava neustále pracuje mi niekedy naozaj veľmi prekáža a práve cvičenie pomalých lekcií ako sú yoga, pilates, bodybalance mi pomohlo trochu vypnúť, tu som začala vnímať, že nie je priestor na premýšľanie - práve naopak, musíš sa koncentrovať, upokojiť myseľ a sústrediť sa na svoje telo v danej chvíli.

Samozrejme okrem takéhoto vykľudnenia je takéto cvičenie dôležité predovšetkým pre našu mobilitu a stabilitu kĺbov. Tu som pochopila, že bez týchto cvičení sa jednoducho nezlepším ani v silovej práci.


Na strečing a tréning mobility si väčšinou nerobíme priestor v tréningovom pláne. Treba si však uvedomiť, že bez zaradenia cvikov na flexibilitu, či mobilitu nedosiahneme výsledok - funkčné zdravé telo.

ČO je cieľom lekcií pre strečing a mobilitu:

  •   rozprúdiť telo, kombinovať  techniky dynamického, statického či power stretchu, striedanie pozícií, natiahnutie skrátených svalov, precítiť čo sa deje v Tvojom tele, 
  • zlepšiť rozsah či  techniku v kĺboch,  progres potom príde napr v technike cvičenia Tvojich drepov, ale príde aj v inom športe, ktorému sa venuješ  napr behu.
  • cieľom pravidelných kompenzačných cvičení je  odstránenie  bolestí chrbtice, napätie v krížoch
  • odstránenie dysbalancií .napr v strede tela, alebo eliminovať bolesti kĺbov, budete sa jednoducho cítiť lepšie.
  • v neposlednom rade je cieľom takýchto lekcií práve tá koncentrácia, ktorú si pomalé hodiny vyžadujú. 


Čo je to mobilita ?
Mobilita umožňuje pohyb kĺbu v celom jeho rozsahu bez obmedzení, tréning mobility teda zlepšuje Vašu pohyblivosť, Váš rozsah pri cvičení, pomáha Vám zmierňovať bolesti. pomáha cítiť sa lepšie, z tréningu mobility má jednoducho úžitok naozaj každé telo.
Ja sa často inšpirujem v cvičení profilmi fyzioterapeutov a ich odporúčanými prevedeniami cvikov, ktoré poznáme. Hľadám v knihách, študujem to, čo ma zaujíma.

Nie všetky cviky sú totiž vhodné pre každého, pri správnej modifikácii a dodržaní technických zásad, by sme ich však mali vedieť odcvičiť tak, aby sme si neublížili a získali z nich potrebné benefity. Pri cvičení by mal tréner vždy brať do úvahy s kým cvičí ? sú to profesionálni atléti ? rekreační športovci? alebo ľudia, ktorí majú sedavú prácu v kancelárii? mladí? staršia generácia ? podľa toho je potrebné tréning prispôsobiť, aby si klienti neublížili a nepreťažovali sa, naopak aby im cvičenie pomohlo zlepšiť nielen kondíciu, ale i silu a už spomínanú mobilitu, či stabilitu kĺbov.

 Ľudské telo ma tendenciu dysfunkcií kĺbov v pohyblivosti, v mobilite a stabilite. Práve preto by sme mohli povedať, že optimálna mobilita napomáha optimálnej stabilite a opačne, optimálna stabilita napomáha optimálnej mobilite.
Rovnováha medzi mobilitou a stabilitou je veľmi dôležitá! Práve preto by väčšina z nás mala zaradiť tréning mobility ako prvú vec po príchode či už do fitnescentra alebo ako prvú vec, ktorou privítame deň.

Prevažná väčšina ľudí , ktorá cvičí svojom voľnom čase, robí v pracovnom živote zamestnanie sedavého charakteru, preto napr po 8  hodinovom pracovnom dni, strávenom za PC nebudem po príchode do fitnescentra prehlbovať svoje zlé pohybové návyky opätovným sedením na stroji, ale  treba sa zamyslieť a zaradiť cvičenia mobilizačného charakteru, ktoré budú prospešné práve tým častiam tela, ktoré počas dňa v zamestnaní najviac trpeli sedením - zmobilizujem panvu, bedrové kĺby, ramenné kĺby. 

Stabilizačné cvičenia

Stabilitu môžeme definovať ako schopnosť udržať čo najoptimálnejšie fyziologické nastavenie každého jedného kĺbneho segmentu v pokoji a rovnako aj pri akomkoľvek pohybe. To znamená, že samotné držanie tela a pohyby, ktoré vykonávame určujú tlak na jednotlivé kĺbne segmenty.  Preto je veľmi dôležité, aké pozície, ako cvičíme, aké pohyby si zvolíme a pre aké cvičenie sa rozhodnete, to väčšinou je moju úlohou. myslieť a zostaviť tréning pre Vás tak, aby bol pre Vás po všetkých stránkach osožný. Preto často upozorňujem napríklad na veľmi dôležitú stabilitu a postavenie panvy pri cvičení

.Čo dávajú pomalé lekcie Vám?

cvičíte ich radi, alebo ich zaraďujete len z nutnosti, že viete, že to Vaše telo potrebuje?



V mojom programe ktorý som zostavila nájdete samozrejme i takéto lekcie, relax streč, uvoľnenie, lebo z môjho pohľadu to bez toho to nejde.

Ukážka! daj si odmenu vo forme 25 minútového tréningu