Meditácia. Prečo meditovať?

03.12.2021

Čo je to meditácia?

Niekto definuje meditáciu ako spirituálnu prax, niekto ako čistenie myšlienok - hlavy, niekto tréning sústredenosti, pozornosti, pre niekoho je to zbytočnosť. Pre mňa je niečo ako práčka pre myšlienky, vyperiem ich, spláchnem tie, ktoré nepotrebujem, vyčistím a vytvorím priestor pre nové. Pomáha mi upokojiť sa, pretriediť myšlienky, mať nad nimi kontrolu. Tak ako cvičím svoje fyzické telo, chcem trénovať aj svoju myseľ.

Meditácie znižujú hladinu kortizolu, redukujú stres, zvyšujú koncentráciu, posilňujú vnútorný pokoj, zvýšia Tvoju produktivitu. Meditácia je skvelý spôsob na posilnenie vzťahu so sebou samým, venuješ si viac času pre seba, spoznáš svoje vnútro.

PREČO MEDITOVAť ? AKO MENÍ MEDITÁCIA NÁŠ MOZOG


Meditáciu môžeme pozorovať v rôznych kultúrach už celé tisícročia, práve preto má veda dnes už množstvo podkladov na to, aby nám ukázala ako meditácia mení náš mozog


Vyberám z článku od Veroniky Allister - Jak různé typy meditací mění různě lidský mozek
"je zaujímavé, čo sa môže dohrať v našom mozgu už po 3 mesiacoch výskumu

1. Experiment: Mindfulness meditácie

Tento typ meditácie mal jasný zámer: zlepšiť sústredenosť skrz zameranie pozornosti na svoj dych so zavretými očami. Inak povedané, účastníci sa zameriavali na prítomnosť pomocou techniky Body Scan (skenovanie tela) alebo pomocou sústredenia sa na svoj dych. Účastníci mali za úlohu túto meditáciu praktikovať 30 minút šesť dní v týždni. Keď sa potom vedci pozreli, ako sa mozog sledovaných po troch mesiacoch zmenil, výsledok bol pozoruhodný. Ich prefrontálnej kortex sa viac zhustil. Táto časť mozgu má normálne na starosti komplexné myslenie, rozhodovanie, pozornosť, pamäť a ďalšie.

2. Experiment: Meditácia Emócie

Tento typ meditácie sa miesto na dych zameriaval na emócie, ako sú vďačnosť, láska, empatia, a dokonca aj zvládnutie ťažkých emócií. Účastníci sa teda trénovali v sociálnych zručnostiach. Po troch mesiacoch sa ukázalo, že časť mozgu, ktorá má na starosti práve tieto sociálne zručnosti, kedy sa dokážeme pozrieť na situáciu z iného uhla - z pohľadu druhého človeka, sa zmenila.

3. Experiment: Meditácia Perspektíva

Tento typ meditácie zahŕňal metakogníciu a perspektívu ohľadom seba a druhých. Jednoducho povedané, taká meditácia, kedy sa stávate pozorovateľom svojich myšlienok a emócií. Výsledky boli podobné ako v predošlých dvoch experimentoch. Keď sa výskumníci pozreli po ďalších troch mesiacoch na mozgy účastníkov praktizujúcich túto meditáciu, zistili, že časť mozgu, ktorá má na starosti perspektívu (bigger picture), sa opäť zmenila.

Meditácia a stres

To ale nie je všetko! Keďže je v dnešnej dobe veľkou témou zvládnutie stresu, vedci sa venovali aj jeho meraniu. Vystavili účastníkov stresovej situácii, ako je napríklad prezentácia pred veľkým publikom, pracovný pohovor alebo skúška v škole.

Všetci účastníci, ktorí boli súčasťou týchto meditácií, subjektívne opisovali nižšiu úroveň stresu než ľudia, ktorí tieto experimenty nepodstúpili. To samo o sebe možno nie je vypovedajúci fakt. Čo je ale zaujímavé, že keď účastníkom merali stresový hormón kortizol zo slín ihneď potom, čo absolvovali onú stresujúcu situáciu, tak tí, ktorí podstupovali experiment s meditáciami, mali výrazne nižšiu úroveň kortizolu než ľudia, ktorí experiment nepodstupovali a nemeditovali. Čo ma ale zaujalo ešte viac, je fakt, že za zníženie kortizolu mohli predovšetkým posledné dve meditácie - teda meditácie, ktoré boli zamerané na zvládanie emócií a pozorovanie - akýsi tréning sociálnych zručností, nie mindfulness meditácie, kde účastníci trénovali svoju pozornosť.

Ako nám meditácia pomôže so zvládaním stresu?

U mindfulness meditácie však vidíme zase iné výsledky. Nedávne štúdie z roku 2018 ukázali, že vďaka tejto meditácii sa nám mení jedna špecifická časť mozgu, anterior cingulate cortex (ACC), a to tak, že naberá väčšiu hustotu. Táto časť mozgu je pre nás veľmi dôležitá preto, že nám pomáha sa rozhodovať, napríklad či si zoberieme šišku, alebo si radšej pôjdeme zabehať. Tieto výsledky už boli potvrdené predtým, ale vďaka neustále sa zlepšujúcim technológiám - predovšetkým EEG a MRI - ktorá sa počas týchto výskumov používa, sú aj výsledky jasnejšie.

Mindfulness meditácia tiež pomáha meniť hypokampus a amygdalu, špeciálne v ich prepojení. Tieto dve časti v našom úžasnom mozgu majú za úlohu hýčkať našu pamäť a zvládanie emócií. To je veľmi dôležité, pretože napríklad ľudia, ktorí trpia úzkosťami, majú amygdalu citlivejšiu. Mindfulness meditácie im teda s úzkosťami môže zásadne pomôcť."
zdroj _ web CODE OF LIFE

Ako na to ? Ako začať s meditáciou?

Ide o prax v sústredenosti, kde zameriavame svoju pozornosť na základný kameň všetkého, tým je náš dych. Ako sa spomína v článku vyššie vyber si, aký druh meditácie budeš praktikovať, ale napíšem Vám aj, ako to robím ja. Za seba neodporúčam vedené meditácie, vzhľadom na to, že je ich na internete veľmi veľa je ťažké vybrať si "tie bezpečné"
a podľa môjho názoru je veľmi dôležité vedieť si stav meditácie privodiť sám, nebyť závislý od vonkajšieho zdroja.
Samozrejme vedené meditácie môžu na začiatku pomôcť, ale preferujem v tomto smere spoľahnúť sa sám na seba, prípadne pomôcť si meditačnou hudbou.

Vytvor si priestor, špeciálne miestečko, kde budeš meditovať, takú malú oázu pokoja, kde Ti bude dobre.
Vytvor si pravidlo / napríklad čas v ktorom budeš meditovať, v rovnakú hodinu, vytvor pre telo zvyk
Atmosféra - zhasni svetlo, zapáľ vonnú sviečku, použi aromatické oleje, tie veľmi pomáhajú a navodia atmosféru, upokoja myseľ (levanduľa, kadidlo,) Uvoľni sa, neupínaj sa príliš ani na meditáciu, ani na myšlienky, len pozoruj svoj dych, snaž sa dych spomaliť, pomôže ti napr počítanie, na 5 dôb nádych na 5 dôb/sekúnd výdych, tvoj dych sa tak automaticky spomalí a pomôže Ti upokojiť myšlienky.

Neexistuje nesprávna meditácia, akokoľvek sa rozhodneš nájsť si pre seba čas a obrátiť pozornosť do svojho vnútra je to vždy správne rozhodnutie ! nebude to nikdy dokonalé, možno sa Ti nepodarí hneď zastaviť myšlienky a pozorovať dych, ale každý pokus o stíšenie sa, sa predsa počíta.

Meditácia v pohybe
Meditácia však nemusí mať len túto akoby "statickú polohu" často krát meditáciu môžete nachádzať aj v činnostiach, ktorým venujete plnú pozornosť.

Medituješ aj vtedy, keď  zabudneš na svet okolo, keď si len Ty a Tvoj projekt, ten flow, keď nevieš nič o svete vonku.
Môže to byť teda akákoľvek sústredená činnosť.
Čítanie knihy, maľovanie obrazu, turistika, chôdza, plávanie, kreslenie, tanec..
 U mňa je to napríklad aj bodybalance, či tvorba tanečnej choreografie, skrátka meditáciou môže byť okamih, či čas ktorý venuješ celú svoju pozornosť prítomnosti, ten čas keď Ťa nezaujíma, čo bolo ani to, čo bude...si len TY TU A TERAZ!.


Dajte vedieť ako ste na tom s Vašou praxou, meditujete ? čo Vám pomáha ?


na našich pobytoch, campoch, či akciách sa meditácii venujeme, môžete si ich s nami vyskúšať ...