Jarné tipy

15.03.2024

Tipy proti jarnej únave pre všetkých 

Zima zdá sa kričí už posledné slová a jar sa snaží dostať ku slovu... 

Možno už aj Ty cítiš, že po zime je čas na zmenu, po dlhom zimnom spánku sa prebúdza nielen príroda, rovnako tak aj Tvoje telo si pýta jarné prebudenie., chce sa tiež naštartovať !

 Čo je jarná únava?

Je to bežná reakcia organizmu na príchod teplejších dní po dlhej zime. Vzniká ako dôsledok teplotných a tlakových zmien počas príchodu jarných dní. Príčinou jarnej únavy sú však aj zmeny v životospráve.

Prečo cítime jarnú únavu 

fenomén ktorý pociťujú mnohí  ľudia
  • Zmena svetelných podmienok: Po zime sa dĺžka svetla predlžuje a prechod od tmavších a kratších dní môžu ovplyvniť naše biologické rytmy vrátane spánku a bdenia. Táto zmena môže narušiť aj hormonálnu rovnováhu, čo vedie k únave. Svetlo a teplota majú vplyv na produkciu hormónov ako sú serotonín, melatonín čo ovplyvňuje úroveň našej energie a našu náladu.
  • Nedostatok vitamínov a minerálov: Počas zimy a začiatkom jari sa môže znížiť prísun vitamínov a minerálov, najmä vitamínu D, ktorý sa syntetizuje v koži pri dopade slnečného svetla na pokožku.
  • Zmeny životného štýlu: Po zime ako lenivejšom období, a času ktorý venujeme skôr oddychu, ľudia začnú byť aktívnejší, čo môže viesť k vyčerpaniu a únave. Takisto sa môže zmeniť strava a stravovacie návyky, čo tiež ovplyvňuje energiu a vitalitu.
  • Psychologické faktory: Mnohí ľudia zažívajú sezónnu depresiu alebo stres z nadchádzajúcich zmien a povinností.

Symptómy jarnej únavy sa u každého môžu líšiť. Patria medzi ne najmä:

  • únava a celkové vyčerpanie, ktoré pretrváva aj napriek kvalitnému spánku,
  • bolesť hlavy,
  • bolesť kĺbov a svalov,
  • závraty,
  • podráždenosť,
  • znížená imunita – vyššia náchylnosť na infekčné ochorenia, ako je napríklad bežné prechladnutie,
  • citlivosť na zmeny počasia,
  • časté zmeny nálad,
  • nechuť do jedla,
  • úzkostné stavy.

Spísala som Ti pár tipov, ktoré môžeš aplikovať na jar a ktoré mi pomáhajú...
Niektoré z nich už o chvíľu v praxi zažijeme spolu na našich pobytoch, ktorý by si si vybrala ? Sisters reštart camp, alebo fit and wellness weekend?
Takže poďme na to! Ako poraziť jarnú únavu?
Poď sa naladiť na prichádzajúce obdobie jari a leta a vyskúšaj týchto pár jarných tipov

Jarné tipy 


POHÁR TEPLEJ VODY NA LAČNO

Začať svoj deň pohárom prevarenej, vlažnej vody s plátkom citróna je mimoriadne osožné, teplá voda stimuluje Tvoj tráviaci trakt a svalové kontrakcie črevných stien, citróny zas majú vysoký obsah vitamínu C, ja si do vody pridávam aj štipku himalájskej soli pre doplnenie minerálov, ktoré sme počas noci stratili.

ŠKRABKA NA JAZYK

Ráno po zobudení môžes na svojom jazyku spozorovať jemný biely povlak, ktorý môže byť znakom usadzujúcich sa toxínov - Ámy, takéto čistenie jazyka Ťa nielen zbaví toxínov, ale aj prebudí Tvoje chuťové poháriky a naštartuje žalúdočný oheň. Toto je príjemný jednoducho aplikovateľný tip z ayurvedy.

GREENS

Zelená  farba  k jari patrí, tak ako v prírode sa všetko zazelená, mohlo by sa aj na Tvojom tanieri. Špenát, špargľa. hrášok, šalát, microgreens - naklíčené semienka - žerucha, lucerna siata, mungo, adzuki fazuľka... pridaj tieto poklady do svojho jedálničku. 

VIAC OVOCIA! VIAC ZELENINY ! Kľudne skús aj viac ako 12 hodinové pôsty pre odľahčenie trávenia, či reštart - šťavový deň, pomôže Ti to získať energiu§

ODĽAHČENÁ STRAVA - SKÚS TO PODĽA AJURVÉDY

Zaraď viac ovocia zeleniny, menej mäsa a mliečnych výrobkov, šaláty. Niekomu môže prospieť aj šťavový očistný deň, ak však Tvoje trávenie úplne nefunguje, nemusí Ti takýto detox pomôcť.  Skús však napríklad ajurvedske očistné jedlo Khičrí, ktoré sa odporúča pre tých čo majú slabý tráviaci oheň . Khičrí - je veľmi ľahko stráviteľná ochutená zmes ryže a mungo fazuliek a je základom ajurvédskeho spôsobu života, pretože ryža basmati a mungo vytvárajú spolu správne vyvážené jedlo -  prospešné pre všetky typy dóší - tzn či si pitta kapha váta - týmto jedlom neurobíš krok vedľa 


RECEPT

Tradičná príprava kičrí

  • Mungo namočíme cez noc do čistej vody. Na druhý deň Mungo prepláchneme.

  • Zmiešame Basmati ryžu a polenú fazuľu Mungo (Mungo dál) v rovnakom pomere. Obvykle miešame ryžu a Mungo v pomere 2:1, na detox je vhodnejšie 1:1.

  • Na dno panvice pridáme jednu lyžicu ghee a necháme rozpáliť.

  • Potom pridáme korenie - 5 toboliek kardamonu, 2 lyžičky feniklu, koriandru, rascovca rímskeho, horčičného semienka. Korenie môžeme už na začiatku podrviť v mažiari.

  • Korenie jemne opražíme a dávame pozor, aby sa nespálilo. Pridáme Mungo a ryžu. Kičrí môžeme obohatiť aj nakrájanou sezónnou zeleninou. Zalejeme vodou tak, aby bol nad hmotou 1 cm vody. Môžeme pridať aj dusenú zeleninu napr brokolicu, cuketu 1/3. (netreba miešať veľa druhov)

  • Varíme na miernom ohni približne 40 minút, alebo kým fazuľa a ryža nezmäknú. Kičrí má mať konzistenciu podobnú kaši. Ak všetka voda vsiakne, tak pridáme ešte trochu vody.

  • Na koniec posypeme čerstvým koriandrom, petržlenom, bazalkou alebo korením podľa vlastného výberu.

PRÍRODA

Počasie je už omnoho prívetivejšie, takže verím, že ťa to omnoho viac láka ísť von, dopraj si minimálne hodinu na čerstvom vzduchu, prechádzky, jarná turistika, ale aj práca v záhradke ťa nabije energiou zároveň si tak doplníš po zime chýbajúci  vitamín D. 

Jednoducho strať sa na chvíľu v prírode a nájdeš tam seba !

POHYB

Pohyb je energia a toto je moja mantra. Aj keď sa mi niekedy fakt nechce,  hodina cvičenia ma nabije neuveriteľnou energiou, zároveň mám vždy dobrý pocit keď prekonám svoje lenivé JA :) Joga, beh, kondičné cvičenie ?

MEDITÁCIA 

Mindfulness techniky  ako prostriedok pre stíšenie mysle, a počúvanie svojho vnútorného hlasu, nemusíš nutne sedieť hodinu v lotosovom kvete, rob tú činnosť, pri ktorej vypínaš okolitý svet - keď strácaš ojem o čase, keď sa spomalí Tvoj dych a si len Ty a Tu a TERAZ -to je totiž meditácia - tá chvíla keď si sám so sebou.

DYCHOVÉ CVIČENIA

Dychové cvičenia by sme mali rozhodne zaradiť do svojej dennej rutiny, Tvoj dych má veľkú moc !

Čo sa zmení keď sa bojíš, keď máš stres, keď si zamilovaný, keď sa tešíš ?

Vždy sa zmení Tvoj dych, každú zmenu našich emócií vždy sprevádza zmena dychu, stojí za to naučiť sa mať nad dychom kontrolu.

Dych Ti môže pomôcť po fyzickej stránke - napr zlepšiť Tvoj športový výkon, či dodať energiu, alebo lepšie regenerovať, pozitívne účinky má však aj na našu psychiku, dnes sa dych používa ako terapeutický prostriedok i na psychiatrických liečebniach pri úzkostiach či depresii.

SKÚS NAPRÍKLAD TOTO!


OTUŽOVANIE

Prebudiť telo chladnou vodou, je jedným z najlepších prostriedkov ako získať energiu, nemusíš hneď skočiť do ľadovej vody, skús napr studené sprchy.

Môj tip na záver

SISTERS POBYT - Mindfullness reštart camp.

 Je skvelým spôsobom ako už za pár dní naštartovať svoje telo do očistného procesu, nemusíš ísť hneď na tri týždne do Indie, bolo by to síce super, ale aj takýto 4dňový pobyt je spôsob ako spoznať viac sám seba a byť sám sebe lekárom. Spoznať to, čo mi funguje a čo naopak nie. Poznať svoje biologické rytmy a naladiť svoje telo podľa našich cirkadiánnych rytmov. Mindfullness reštart camp.

FIT AND WELLNESS WEEKEND

JARNÝ víkend v pohybe v prostredí JÁNSKEJ DOLINY, tu je tak nádherne, že nebudeš chcieť odísť.

Čo Vás čaká? 

cvičenie, meditácie, yoga, dychové cvičenie, funkčný tréning s fyzioterapeutom, turistika, otužovanie - wim hof method v potoku, liečivý kúpeľ v Jánskej kadi, veľkorysé wellness and spa, oddych v pohybe, toto je wellness pre telo i dušu, prípadne skvelý rodinný oddych. Jánska dolina ponúka kopec možností pre všetkých, cyklotrasy, turistika, pohyb...