Don't worry be happy

22.08.2023

"here  is a little song i wrote

You might want to sing it note for note " POZNÁŠ TEN SONG ? 

DONT WORRY BE HAPPY !


 ... a čo keď sa práve teraz sa cítiš v bode ZERO ?


Myslím, že toto pozná každý, asi nikto z nás nie je konštatne a non stop happy. Aby sme si uvedomili a  možno viac vážili veselé chvíle, sú tu aj tie smutné časy, ale treba si uvedomiť, že sú tu aj tie kedy jednoducho si v akomsi bode 0 - ZERO, NIČ.

Aspoň ja to takto mám, a v poslednej dobe to počúvam aj od iných. Poznáš to ? - také to, nič mi nechýba a aj tak nie som úplne spokojná, nie som ani smutná, ani nešťastná, ale ani veselá, taký bod mrazu. 

Všímam si to na sebe toto leto, akosi sa neviem tešiť, najprv som sa na seba za to hnevala, veď Kristína sa spamätaj máš všetko, čo potrebuješ k životu, tak sa teš !
Nuž,ale nemusí to byť tak však ?


Myslím, že základ je prijať situáciu aká je a nebojovať s ňou, nepushovať sa, učím sa prijímať všetky svoje emócie, a patria k nim aj tieto nemastné neslané…

Rozmýšľala som však čo mi pomáha situáciu zlepšiť ?
Čo mi pomáha cítiť sa viac nažive ?
Čo mi pomáha po fyzickej, čo zas po psychickej stránke ?
Ktoré veci sú tie, čo mi robia radosť?

Odpovedz si aj Ty na tieto otázky …

A ak si práve v tejto fáze, sere Ťa všetko a zároveň nič,

 Skús týchto mojich pár tipov, možno Ti pomôžu cítiť sa lepšie, žiadne novinky, žiadne prevratné info, spísala som ich len tak na kopu …

Pohyb

Hýb sa, lebo môžeš, je moje heslo, ktoré ste odo mňa už počuli tisíc krát, hýb sa aj keď sa Ti nechce ...

Zacvič si, choď na bycikel, obuj si korčule - hýb sa, leto ponúka veľa možností, a je pravda, že s rastúcimi teplotami vonku, sa mi chce cvičiť stále menej, snažím sa však na pohyb v lete nezabúdať, a robiť pohyb, ktorý zvládam  aj v týchto teplách, lebo endorfíny - hormóny šťastia sú presne to, čo neustále potrebujeme, v pohybe je energia - to je proste fyzika- zákon zachovania energie ? či aký to je .-) z fyziky som nebola dobrá, ale pohybu verím !


Príroda je liek na všetko 

Baví ma loviť západy a východy slnka, to mi pripomína život, ten kolobeh odchádzajúceho a príchod nového dňa, ísť sa prejsť na chvíľu na lúku, či do lesa, je taký malý magic.

Baví ma život v prírode, pozorvať ju, byť jej súčasťou, strať s ana chvíľu v prírode a nájdeš tam seba, veď vieš ...

Studená voda

Tak tá mi pomáha celoročne, viete, že som veľký fanúšik otužovania. V tomto teple je asi prirodzené hľadať spôsob ako sa schladiť, voda všeobecne pomáha našej psychike, podľa výskumov už 20 minútové pozorovanie vodnej vody, znižuje hladinu kortizulu, pobyt pri vode ma upokojujúci účinok pre našu myseľ.

Ukazuje sa, aj že už aj namáčanie dlaní do studenej vody pomáha aktivovať náš nervový systém a tým dostáváme energiu, takže nemusíš hneď skákať do ľadového potoka.

Jedlo TRE - časovo obmedzené jedenie

Skús si vnímať kolko hodín denne stráviš jedlom, ako som písala v článku o TRE, je dôležité pre naše fyzické i psychické zdravie hlavne to kedy jeme, skracovať intervaly jedenia, je kĺúč k lepšiemu spánku, lepšej energii, lepšiemu tráveniu a to všetko vplýva aj na našu psychiku…

Písanie - journaling

Zapisuj, píš si emócie, všetko čo Ťa štve, písať si myšlienky, úvahy, denník, vypíš sa z toho, čo potrebuješ dostať von, alebo si len píš za čo, si práve dnes vďačný.

Spánok

Hackni si svoj spánok, letné večery lákajú k ponocovaniu, grilovačkám, party a večierkom, naučila som sa dávať si pozor kedy chodím spať, neponocovať pravidelne, skôr naozaj len výnimočne, a snažím sa chodiť spávať aj vstávať vždy v rovnakom čase, alkohol viac menej už nepijdem, a to boli letá, kedy večer bola vždy príležitosť dať si pohárik, lenže takýto pohár vína potom veľmi ovplyvnil môj spánok s ktorým už tak dho bojujem. Takže radšej pohár vína k večeri a potom už radšej party s vodou .. dá sa to. Rutina a pravidelnosť patrí k základom pre náš kvalitnejší spánok. Má mnoho ďalších sekundárnych efektov a pozitívnych dopadov na naše cirkadiánne rytmy, ktoré následne ovplyvňujú naše fungovanie, úroveň energie, ale aj stav našej psychiky.

Vďačnosť a láskavosť 

 Uvedomovať si každé ráno, za čo sme vďační!

Výskum ukazuje, že niečo tak jednoduché, ako je pravidelné zdieľanie láskavosti, dokaże pomôcť vašemu zdraviu a predĺžiť váš život… Napríklad minule som zobrala pár, čo stopoval do auta, (dokonca to nebolo ani moje auto ),a teda mala som najprv strach. Ukázalo sa, že táto malá láskavosť, pomohla niekomu v núdzi, kto to veľmi potreboval, pár šiel na výlet a pokazilo sa im auto, cestou v aute sme sa dobre nasmiali, dokonca som si cestu ešte predĺžila, aby som "pár v nesnázích" trochu priblížila do final destination, bolo to veľmi príjemné… 

Láskavosť nás nič nestojí, ale naopak nám veľa dá.


Sharing is caring

Zdieľaj, čo máš na srdci, či v hlave,  či už to bude s kamošmi, s blízkymi, alebo s Tvojim terapeutom, zdieľaj to - o čom premýšľaš. V lete som mala od terapií pauzu a už pomaly plánujem ako ich opäť zaradiť pravidelne, lebo mi pomáhajú, veľa krát som si spomenula, čo by mi v tejto chvíli poradil niekto nezaujatý, nestranný, na terapii ma baví, že ma núti hľadať odpovede hlavne v sebe.

Zdieľaj, čo ťa hnevá, trápi, mnohokrát sa mi stane, že keď problémy, či strachy poviem - pomenujem nahlas, nakoniec nie sú veci také až také ťažké. Share is care, pomáha sa podeliť, nemusíš na počkanie nariekať všetkým, koho stretneš, ale svojim blízkym sa zdôveriť môžeš. Potláčanie akýchkoľvek emócií vedie k chorobám, ale i k psychickým problémom ako sú úzkosti, depresia, panické ataky, vyhorenie, ale neprospieva ani nášmu fyzickému zdraviu. Neuzatváraj sa pred svetom, a vnímaj kto tu je pre Teba. 

Dych

Dychové cvičenia sú veľmi prospešným nástrojom pre mentálne i fyzické zdravie.

Box breathe : pomáha proti úzkostiam, či depresiám, ale i zlepšuje náladu. toto je jednoduché dýchanie, ktoré kombinuje 4 sekudnové nádychy, s 4 sekundovými zádržami dychu, následne 4sekundy výdych a 4 sekundy zádrž dychu

Technika 4-6

Ak sa vám niektoré dýchacie techniky zdajú príliš zložité, začnite touto. Pomalý nádych a dlhší výdych. Niekedy už len to stačí a po chvíli sa upokojíš.

Na záver moje obľúbené dychové cvičenie

Dych 5-5

idealny rytmus nášho dychu by mal byť 5, 5 sekundy nádych a 5,5 sekundový výdych, čo nás privedie do dokonalej harmónie 5,5 nádychov a výdychov za minútu. Skús to podľa videa nižšie.

MÔJ FAVORIT, AK MÁŠ VIAC ČASU!

Toto dynamické dychové cvičenie som si v poslednej dobe veľmi obľúbila, robím ho denne


Takže toto sú moje tipy, nič nové, nič prevratné, možno Ti pomôže, vedieť, že každý máme také chvíle, a sú veci, ktoré nás môžu nakopnúť tým správnym smerom