wim hof method - UPDATE

03.12.2021
wim hof otužovanie
wim hof otužovanie

OD 1.12 už uplynulo niečo cez mesiac času a vo vode som za ten čas bola už viac krát. Som fascinovaná stále viac, neuveriteľné čo telo a hlava dokážu, keď im uveríme, nastavíme, keď sa počúvame, keď sme prítomní, sústredíme sa. 

Nie je to pre mňa len o vystavovaní sa chladu a o benefitoch, ktoré otužovanie prináša, je to pre mňa niečo omnoho hlbšie ako len sa ponoriť do vody.


Keď prišla kríza....

Vtedy sme šli do vody asi po 3x. Vonku fúkalo, bola strašná zima, niečo nad nulou, vôbec sa mi nechcelo ísť do vody, hlava sa bránila, telo tiež, chcela som to vzdať, absolútne som nebola ready v ten deň, to sa nakoniec ukázalo aj keď som vyšla z vody, totálne zmrznuté ruky, nepohyblivé a hrozne úzkostný pocit v hrudníku. 

Stála som na brehu mokrá, a chcelo sa mi strašne plakať, a nešlo to, (nezvyknem zatláčať plač, poplačem si keď treba) toto bolo nové,  úplne nový pocit, ani som nevedela prečo, ale proste som sa veľmi potrebovala vyrevať a slzy neprichádzali.

Keď to konečne prišlo, prišla hrozná úľava.


Otužovanie ako liek na psychiku

Otužovanie má potenciál aj v liečbe psychických problémov, ja som v tento deň evidentne pustila nejak hlbok traumu, blok, ktorého som sa dlho držala, neviem síce konkrétne čo to bolo, ale niečo potlačené vyšlo von.

Celá chladová terapia v kombinácii s dychovými cvičeniami má pre mňa teda oveľa väčší rozmer, ktorý sa nedá slovami asi popísať.

Baví ma to.
Baví ma, ako zrazu pochopí telo i hlava, že sa nie je čoho báť a zrazu vojdeš v úplnom pokoji do vody...
Baví ma, že som sa naučila koncentrovať sa, vypnúť a takýmto spôsobom byť prítomný - meditovať.
Baví ma, že som pochopila akú silu ľudské telo má, a aká silná som teda i ja

Na workshope nám hovoril náš inštruktor, že raz príde ten čas, keď sa do tej vody budeš tešiť, keď s ňou budeš mať vzťah, keď sa spriatelíte. U mňa už to prišlo, i keď viem, že zas môžu prísť aj ťažšie chvíle, ale už si konečne začínam veriť  a to vo všetkých smeroch.
A verím, tomu že dokážeme naozaj všetko na čo len pomyslíme!

Pokračujem samozrejme aj v rutinách, ktoré sme si dohodli vtedy na workshope v skupine, studená sprcha, aspoň chvíľku sa vystaviť chladu - pravidelne a robiť dychové cvičenia. Priznám sa, že nemám každý deň chuť ani náladu robiť dychové cvičenia podľa wim hof metódy, a tak som sa proste nastavila, že ich budem robiť vtedy keď sa mi chce a keď budem vedieť, že ho urobím s radosťou.
niekedy zmením za inú dychovú techniku. A takto mi celkom to funguje, keď viem, že sa do toho nemusím nútiť :-)

Tak ako ? Navnadila som Vás na rande s chladom  ....skúsili by ste to tiež ?
.