ako som spoznala WIM HOF METÓDU 

01.12.2021

Mňa tento ľadový muž (WIM HOF) fascinuje už dlhšie, je totiž úžasné ako jeden človek dokáže ovládnuť svoju myseľ a svoje telo, stačí "len dýchať a ostať sústredený"
Možno je to blázon, ktorý vydržal v ľade 1h52 minút, dokonca sa dal napichať vírusmi a baktériami ako e-coli a pod, a len svojim dychom a vôľou zabránil chorobe, aby sa v jeho tele prejavila. Určte si o ňom prečítajte


Pre mňa úplné sci-fi, byť v takom kľude. Moja hlava neustále pracuje a tlačí sa mi do nej tisíce veľa krát úplne zbytočných myšlienok. Práve overthinking ma priviedol na túto cestu- ten spôsob meditácie, kedy úplne zastavíš hlavu.
Tak som sa s mojimi drahými (trochu asi šibnutými:-) priateľkami prihlásila na jednodňový workshop tejto metódy a som nadšená.

O meditovanie sa snažím už veľmi dlho, vypnúť hlavu, skrotiť myšlienky....väčšinou si k meditácii sadnem  (keď ležím vždy zaspím:-) a dýcham a sústredím sa, aby som nemala žiadne myšlienky :-) - hmm no moc mi to NEFUNGUJE ! stále myslím....


Až na workshope WIMHOF METHOD som konečne pochopila, že dych je kľúč !

40 min kontrolovaného dychu a zrazu som zistila, že hlava je prázdna, všetko sústredenie išlo do dýchania a na myslenie nebol priestor, aký uľavujúci pocit - konečne, konečne, konečne. 


TEÓRIA

V prvej časti workshopu sme sa učili hlavne dýchať, ostať focusovaný, udržať si pokoru, vnímať sám seba, byť vo svojom vnútri, pozorovať sa, počúvať svoje telo  a zahnať ego preč, lebo tu naozaj nejde o to, kto je väčší hrdina a vydrží dlhšie v zádrži dychu, nejde o to sledovať čas, pushovať a lámať rekordy. 
Ako hovorí WIM: 
"JUST DO WHAT YOU CAN DO AND NEVER EVER FORCE!!!"
Ponáranie sa do ľadovej vody je už potom len akýmsi nástrojom, lebo len čo do hlavy pustíš paniku, nepokoj, stres - je Ti zima a to Ti je aj bez tej paniky :-)

PRAX - IDEME DO VODY

Keď sme zvládli teóriu, dýchanie a cvičenie, šli sme do vody.
Voda 7,7°C , dátum 1.12, vonku -2 °C (mohla som si radšej vybrať letný termín :-) hahaha
Vyzliecť sa do plaviek v mrazivom počasí, pár minút cvičiť špeciálnu pohybovú sekvenciu HORSE STANCE a potom už len dýchať a ísť do vody.

Do pol pása mi voda nevadila, akosi som bola v nejakom skupinovom ošiali :-) všetci sa ponorili, nikto nemindžoval, tak sme šli tiež. 

Ponoriť zvyšok tela, burcho a hrudník - okamih keď sa mi začínala v hlave panika, stres, už som zvažovala, že sa vrátim na breh. Našťastie ma upokojil "spoluotužiak" Juraj, ktorý už vo  bol v tom momente minútu  "namočený" , tak som sa zanorila, dýchala a snažila sa byť pokojná, nerobiť zbytočné pohyby, nedívať sa na moje baby, aby sme sa buď nerehotali, alebo sa navzájom nepodporili v panike :-))))


Áno zima, chlad, pichanie, ihly do celého tela, krútia sa Ti prsty na nohách, ale keď si na ten moment spomeniem, nemám žiadnu negatívnu myšlienku spojenú s ponorením, mám v hlave len ten pokoj, focus a to je to - prečo to chcem robiť.


Samozrejme prináša otužovanie veľa benefitov

- je to najefektívnejší, najdostupnejší a najjednoduchší spôsob ako si môžem posilniť imunitu. 
-Je to tréning vôle, odolnosti a vytrvalosti (YES!) 
- Telo je schopné lepšie odolávať zápalovým procesom
- zlepšuje sa prekrvenie v tele
- Stávame sa odolnejší a zároveň sa zlepšuje duševné zdravie. 
- zníženie nadbytočného podkožného tuku (NO VÝBORNE, myslím, že mám nejaké zásoby:-)))
- rýchlejší metabolizmus, nižša hladina cukru v tele
- zvýšenie a úprava hormónov v tele
- zlepšenie spánku a kvality spánku
- zvýšenie tolerancie na bolesť (už tak mám vysoký prah bolesti :-) budem už ako XENA za chvíľu)
- AKTIVÁCIA HNEDÉHO TUKU (Hnedý tuk je unikátny druh tuku, ktorý obsahuje niekoľkonásobne vyšší počet mitochondrií (najmenšie organizmy v tele produkujúce energiu ATP). Tým pádom spaľuje neporovnateľne viac energie ako obyčajný biely tuk. Hnedý tuk dokáže dokonca spaľovať tuk aj bez toho, aby ste vyčerpali zásoby glykogénu v tele. Inými slovami pálite tuk aj v pokoji, ak máte hnedý tuk.
Hnedý tuk sa nachádza v oblasti krku, vrchného chrbta, kľúčnej kosti a hrudnej kosti. No netreba si ho predstaviť ako nejaký viditeľný tuk. Ide o tenkú podkožnú vrstvu tuku. ) - ÁNO TEN CHCEM!

Tento prvý týždeň od workshopu je v znamení regenerácie, je to príprava na ďalší ponor. Dostali sme domácu úlohu - 40 minút dýchať každý deň, studenú sprchu, udržať si sústredenie, kľud a pokoru, vnímať sám seba.
Takže toľko, čo zatiaľ dokážem napísať k otužovaniu a  k novej ceste, na ktorú sme sa s dievkami vydali
Určite Vám napíšem ako pokračujeme, aké cítim na sebe zmeny atd
Zajtra nás čaká ďalší ponor - Mikulášsky - majú byť 4 °c teplúčko :-) hahaha tak držte palce, nech to dáme nech to bude akokoľvek dlho.
a ešte sa chcem veľmi pekne poďakovať AJKE A BETKE, že sme to spolu absolvovali!