Čo som zistila na lavínovom kurze?

09.02.2024

Minulý víkend som strávila na lavínovom kurze v Západných Tatrách .


Poviem Ti, bol to "záhul"!

Nosiť snowboard na chrbte a 13 kilový batoh som si už pár krát vyskúšala na našich adventure pobytoch, a teda nie je to nič príjemné vyšplhať sa s týmto nákladom na Ďumbier.


Teraz pre zmenu som si však vyskúšala aké to je? niesť 17-18 kilov, lebo k bežnej výbave som potrebovala hľadaciu sondu, lopatu, horolezecké mačky, a tristo druhov oblečenia, keďže celý víkend sa niesol v znamení víchrice, sneženia a dažďa, a potrebuješ byť ready na každú výzvu počasia, lebo pár hodín tráviš šlapaním v Tatrách a nejaký ten čas aj v zákope pri kopaní a rozbore profilu snehu. no poviem Ti toto moje technické zabezpečenie bola pekná PIZZOVINA! a nabudúce berem radšej lyže, alebo spliboard! (a ešte budem úprimná, ja sa neviem zbaliť na ľahko :-)))


Každopádne, čo chcem, ale povedať je, že ísť so snowboardom na chrbte bola veľmi nešťastná voľba, okrem toho, že je to nepratické, je to veľmi neohrabané pohybovať sa takto v horách, prepadávala som sa na záver poslednú hodinu po stehná do snehu a vyčerpaná som bola, ako keby som šla na Everest :-), tu niekde do pol pása v snehu sa našťastie Braňo nado mnou zľutoval a finálny úsek mi odniesol dosku. YES (o pár kilov ľahšia)

Čo som však zistila ? 

Zaznamenala som mega posun na svojej kondícii a zdatnosti, po dvoch dňoch takejto "tor-túry" som nemala ani svalovicu a necítila žiadnu bolesť nikde na tele.

Tento progres prisudzujem MOBILITY AND POWER TRÉNINGOM, ktorým sa v poslednej dobe intenzívne venujem, už totiž neberiem mobilitu ako stretch a warm up, ale ako plnohodnotný silový tréning, ktorý Ti (VER MI!) dá zabrať ! a k tomu samozrejme makám aj v posilke, plus mám trénera, čo ma nešetrí, (a niekedy si trochu myslí, že som profi športovec :-))), ale to všetko ma totálne posunulo!
Moje telo skrátka funguje úplne inak a je pripravené dostatočne aj na veľkú záťaž.

Ale späť ku kurzu.

Bol to veľký zážitok, na ktorý sa nezabúda, super partia, kopec srandy, úžasná skúsenosť - vyskúšať si vyhodnotiť bezpečnosť svahu a vyhodnotiť lavínové nebezpečenstvo, vyhľadať zasypaného do 15 minút, naučiť sa ovládať piepsy - lavínové vyhľadávače. 

Jednoducho prínosné, podnetné, veľmi dôležité pre každého, kto sa pohybuje v horách vo voľných terénoch. ( ak by ste niečo také zvažovali, odporúčam Braňa z www.horskaskola.sk) v ponuke má aj kurzy pre začínajúcich skialpinistov, campy, lezecké, či bike kurzy na leto. 

Ja rozhodne plánujem ešte nejaké kurzy v horskej škole absolvovať, lebo naozaj vidno, ak niekto robí svoju prácu zo srdca a so zápalom. Hoďte im follow Instagram: horskaskola

Bolo to nabité! Celý deň si v teréne a po večeroch ešte 3 hodinové prednášky, kde si ohmatávaš teóriu, učíš sa základy kamarátskej pomoci, ako sa správať v teréne atd atd. Priznávam, že v nedeľu som sa dosť výrazne pohrávala s myšlienkou to vzdať, hrozne ma štvalo, aká som nemotorná v teréne s tým snowboardom na chrbte, a pri predstave toho, ako šlapem v lejaku a vetre zase celou Žiarskou dolinou ma vytáčalo až do vesmíru! No v takých chvíľach si spomeniem, ako vždy hovorím aj Vám o tom, že treba byť mimo komfort a že komfort nás zabíja... 

Takže CRUSH YOUR COMFORT ZONE! a šla som do toho v nedeľu zas, a vieš čo? Bolo to super aj v tom otrasnom daždi, lebo na konci dňa si na seba pyšný !

Skrátka bolo to intenzívne, lebo teda o 22 sme teda spávať rozhodne nechodili a do nočno/ranných hodín sme analyzovali LA-VÍNO-vé nebezpečenstvo :-), ale kde je super partia, tam to ide s ľahkosťou a mňa po víkende bolelo bruchu - od smiechu!

Bol to vážne dobrý pocit,  keď sme v nedeľu našli "nášho zasypaného" do 8 minút, ale poviem Ti aj keď to bola len simulácia, bol to stres a dúfam, že nič také nezažijem v realite, lebo teda neviem, či by sa nám tak darilo aj FOR REAL..

Takže na záver, POSOLSTVO! Hýb sa! a premýšľaj nad pohybom vždy aj trochu inak, hľadaj nové spôsoby, nové výzvy, prekvap svoje telo, trénuj aj tie veci, čo Ti nejdú, a možno hlavne tie veci , čo Ti nejdú -  to Ťa posúva vpred, to ťa zocelí!

Aktuálne pripravujem pre Vás MOBILITY CHALLENGE sériu, kde budeš môcť aj Ty posunúť svoju výkonnosť o level vyššie.

Zatiaľ som Ti, ale pripravila VIDEO MOBILITY BASIC - 20 minútový basic, ktorý prebudí Tvoje telo.
Nech už môžeš začat !
Daj mi vedieť ako to šlo?